Her fikk over 50 deltakere fra hele landet en solid innsikt i moderne deponidrift. 

-Det er veldig hyggelig for oss å kunne vise frem anlegget vårt til så mange fagpersoner i vår bransje, forteller leder for næringsutvikling i Sirkula, Georg Hageberg.

Flere innlegg fra Sirkula

Det var Sirk-Norge som arrangerte et 2-dagers fagforum i Hamar for deponi og massehåndtering. Dag en besto av flere faginnlegg før dag to ble gjennomført ute på Heggvin. Ansatte fra Sirkula bidro med flere spennende innlegg på seminaret. Her fortalte vi om vår strategi for deponi og næringsvirksomhet med fremtidens deponi, vi delte våre erfaringer om oppgradering av gassanlegg samt et eget innlegg om prosjektet med å tildekke det gamle deponiet. I tillegg var det innlegg fra mange andre aktører i bransjen som drifter deponi.

Befaring på Heggvin

Etter en dag med faglig innputt, reiste alle deltakerne til Heggvin. Her fikk de innsikt i alt fra tildekking av gammelt deponi, hvordan nye deponi etableres med dobbel bunntetting og vår videre utvikling av Heggvin med håndtering av avfall på en mer helhetlig og fremtidsrettet måte. Gjestene fikk også vite mer om gassanlegget og oppgraderingen med gassturbin, slik at deponigassen blir utnyttet til oppvarming og elektrisitet.

Deltakerne i deponiforum studerer deponianlegget på Heggvin.

Deltakerne på deponiforumet lot seg imponere over driften av Sirkula sitt anlegg på Heggvin. Foto: Sirk Norge. 

Etter befaringen på Heggvin, gikk turen videre til kretsløpsparken. Her ble det også en liten omvisning og besøk på Resirkula sitt ombrukskjøpesenter.

-Delingskulturen i bransjen vår er veldig god. Denne gangen var det vi i Sirkula som fikk muligheten til å fortelle og viser frem hvordan vi jobber. For oss er det alltid nyttig å kunne delta i denne type fagforum slik at vi sammen bidrar til videre utvikling i bransjen vår, sier Anne-Mette Nordbak. Hun jobber som utvikler av miljøanlegg i Sirkula. 

-Hvilke tilbakemeldinger har dere fått etter befaringen?

-Vi fikk mange positive tilbakemeldinger om at anlegget på Heggvin er imponerende, ryddig og godt organisert. Det setter vi stor pris på, svarer Anne-Mette.

Fakta deponiforum

  • Befaringen på Heggvin var inkludert i programmet for det årlige driftsforumet for deponi som arrangeres av Sirk Norge.
  • Sirk Norge er Norges største fellesskap for aktører innen avfall, gjenvinning og sirkulærøkonomi.
  • Medlemmene til Sirk Norge kommer fra blant annet kommuner, IKS-er og private gjenvinningsselskaper.
  • Målet med forumet er å samle fagpersoner på tvers av selskaper slik at de kan utveksle erfaringer og lære av hverandre.
  • Årets forum ble arrangert i Hamar, og foregikk over to dager. Her fikk deltakerne jobbe med alt fra tekniske forhold knyttet til deponidrift til hvordan fremtidens deponier vil være.